Jdi na obsah Jdi na menu
 


Qi Gong

Cvičení Qi Gong (Čchi-gung) vzniklo před více než 3000 lety v Číně.

Je vedle akupunktury, masáží, bylinné léčitelství a dietetiky, jedním z pěti pilířů tradiční čínské medicíny.

Čínský název Qi Gong je možné přeložit jako:„Práce s životní energií“ nebo „Práce na životní energie“

Tato „práce“ se může provádět v pohybu, ve stoje a také v sedě. Qi Gong se na rozdíl od Tai chi (Tai-čhi) neřadí mezi bojová umění, protože se zaměřuje výhradně na zdraví a péči o něj.

 

 

 

 

cvičení qigong
Reprodukce hedvábného obrazu z hrobu Mawangdui č.3
(Dynastie-Han, 168 p.K.,objevena 1973 v Changcha, prov. Hunan)

Qi Gong podporuje fyzické a emocionální zdraví. Skrze pomalé pohyby, protažení, dech a vedení pozornosti můžeme odstranit blokády v našem těle. Jemné, na energii bohaté pohyby nás dovedou do meditativního stavu, ve kterém nalezneme uvolnění a vnitřní klid. Jsme-li uvolněni, energetické dráhy, akupunkturní body a samoléčebné síly těla se aktivují a životní energie Qi (Čchi) může tělem volně a ve zvětšeném množství protékat. Jestliže Qi tělem protéká, je tělo v rovnováze, cítíme se zdraví. Pokud je proud Qi něčím omezen, například nedostatkem spánku, pohybu, jednostrannou stravou, nebo rozčilováním, starostmi, stresem jak fyzickým tak i duševním, může dojít k energetické nerovnováze. Tělo nám začne dávat nejrůznější upozornění, jako bolest hlavy,různé poruchy, nespavost atd. Pokud tento stav trvá, můžeme se dostat až do stavu, který označujeme jako nemoc.

Qi je vitální energie proudící ve všem živém. Je základní představou tradiční čínské medicíny, kde je chápána pouze prostřednictvím svého účinku. Qi protéká tělem v drahách zvané Meridiány. Meridiány jsou cesty, které tvoří síť uvnitř našeho těla a zásobují vnitřní orgány Qi. Část této energie získáme od svých rodičů (prvotní Qi) již při narození, další část přijímáme se vzduchem a s potravou (poporodní Qi).

Qi Gong působí preventivně, posiluje imunitní systém, napomáhá pohyblivosti, podporuje koncentraci a všeobecný zdravotní stav. Zároveň procvičuje klouby, šlachy a svaly, ale nepřetěžuje je. Pravidelným cvičením po dobu delšího časového období se učíme kontrolovat svůj dech, zlepšovat příjem Qi z okolí a navazovat dialog se sebou samotnými.

Qi Gong má několik set různých stylů.

Stejně jako tradiční čínská medicína vychází Qi Gong z teorie pěti prvků a poznatků o energiích jin a jang.

Co mi může Qigong přinést?

cvičení qigong

  • příjemný pocit uvolnění
  • tělesnou a duševní kondici
  • podporu schopnosti soustředění
  • větší pohyblivost
  • vnitřní klid
  • zdravotní prevenci
  • podporu při léčbě
  • vytrvalost a pevnou vůli

Co potřebuji ke cvičení?

- pohodlné oblečení
- pohodlnou obuv s tenkou podrážkou

 logo


stáhnout mp3

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 12664
Měsíc: 227
Den: 8